Makaleler

Dağınık İnsanlar Daha Zeki Oluyor!…

Kendimi bildim bileli hep dağınığımdır. Çalışma masamdan odama, arabamdan ofis masama kadar hep bir dağınıklık söz konusudur. Çevremdekilerde bu konuda hep dert yanarlar. Ama ben Eintein, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi dâhilerin de çalıştıkları ortamın dağınık olduğunu gösteren birkaç fotoğrafa denk gelmem beni bu konuda dahada abaratmama sebep oldu. Hele de, İngiltereden Kathleen Voh’un yaptığı araştırma ise çalışma masamın üzerinde bir serin rüzgar daha estirdi. Bu araştırmaya göre; dağınık seven insanların, aslında disiplinsiz değil sadece daha yaratıcı oldukları ortaya çıkmış.

Dağınıklık eşikttir yaratıcılık.
Dağınık insanlar aslında tembel olarak görmemek lazım. Çünkü bu tür insanlar, her şeyi gözünün önünde olmasını isterler. Bu da beynin daha fazla çalışarak daha da yaratıcı olmasını sağlıyor. Bu karmaşıkları beyinlerinde birleştirip yaratıcı işler ortaya çıkabiliyor.

Eşinizin kıymetini bilin…
Eşiniz çok mu dağınık, elbiseleri odada toplamak yerine rastgele mi bırakıyor? Yemek yaparken ortalık darmadağın mı oluyor? Artık kafaya takmamak gerekiyor. Çünkü, zeki bir eşe sahipsiniz 

Tabi bir bilene de danışmak gerekir.
Dağınıklığıyla ünlü Albert Einstein’in bu konuda gelen bir soruya verdiği cevap aslında olayı örnekliyor. Einstein, “Masalar beynimizin içini yansıtıyorsa, masamızın üstü boşsa ne düşünmemizi bekliyorsunuz?” diyerek bu psikolojik bulguyu yıllar önce özetlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir