Makaleler

Elektrikçilerin Neden Daha Çok Kız Çoğu Olmaktadır?

Bu konuyu yazmamdaki asıl amaç meslek hastalığına gerekli önemin verilmemesi ve araştırmaların yapılmamasıdır. Elektromanyetik alanın insan üzerinden etkilerinden yola çıkarak, elektrikçilerde rastlanan kız çocuğu olma oranının yüksek olmasının sebeplerine açıklık getirmek.

Dünyada doğan her 100 kız çocuğa 106 erkek çocuk tekabül ediyor. Bunun anlamı, erkekler %6 oranında daha fazla doğuyor. Ama elektrik sektörü çalışanlarına, özelliklede yüksek gerilim altında çalışanların %80 ‘e yakınının çocukları kız olmaktadır. Her meslekte bu tür araştırmalar vardır, ama teoriden öteye gidememiştir.

İyonize olmayan elektromanyetik radyasyonu insan sağlığı üzerindeki etkileri, son elli yılda manyetik alanın kullanım alanlarının da genişlemesiyle birlikte büyük araştırma konusu olmuştur. Manyetik alanın tabiyatı çok iyi bilinmekle beraber, insan vücudunun karmaşık yapısı bu etkilerin incelenmesini zorlaştırmaktadır. Bununla beraber, yapılan deneysel ve teorik çalışmaların sonucunda, manyetik aalanların insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda kayda değer bulgular elde edilmiştir. Yapılan araştırmalar, elektromanyetik radyasyonla değişik kanser türleri, insanın kalp atış düzeni, stres, uyku düzeni ve uyku halindeki metobolizmada olumsuz bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yalnız bu araştırmaların biyolojik organizmalara zararlı veya yararlı olduklarına dair tutarlı bilimsel bulgular yoktur.

Kendi düşünceme göre, insan vücudunda nöronların olduğu ve elektriksel iletişim sağladıklarını ilkokul yıllarında öğrenmiştim. İnsandaki bu sinir hücrelerinin dışrdan gelen 34,000 voltluk bir elektriksel alana maruz kaldığında, insanda nasıl bir etki edeceğini, radyoyu aynı voltaj değeri alanına maruz kaldığında nasıl radyonun hışırdadığından anlayabiliriz. Demek oluyor ki, insan bu elektromanyetik alandan etkilenebilir ve hücresel boyutta zarara maruz kalabilir.

Yapılan bir çok araştırmaları incelediğimizde, mayalarla yapılan deneylerde üreme süresini etkilediği gözlemlenmiş. Fare deneylerinde ise fetal büyümeyi etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, kanda bulunan eritrosit proteinlerinin üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiştir.

Şimdi duyacaklarınız ise sizi daha da şaşırtacak. İlk sperm yumurtaya ulaştıktan sonra yumurta çevresinde bir manyetik alan oluşuyor ve 5 milivoltluk bu manyetik alan içeri girmek isteyen diğer spermleri yaklaştırmıyor. Demek oluyor ki, sperminde elektromanyetik alana kalması imkansız değil. Ayrıca, spermler sıcaklıkla da olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Elektromanyetik alanda, belli bir sıcaklık oluşturmaktadır, bu da spermin kalitesini etkileyebilir diye düşünüyorum.

Bu sebeplerden dolayıdır ki, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde uzun süre çalışanların ciddi bir manyetik alana maruz kaldıklarından ve bu manyetik alanın çalışan kişiler üzerindeki x v ye kromozomlarında hızla değişime sebep olarak y kromozomlarının sayısını azalttığından (x-kız, y-erkek) çocuklarının kız olma olasılığını artırmış ve bu teorinin doğruluk oranını yükseltmiştir.

Dini boyutta da ele alırsak, Yüce Allah herşeyi sebepler dairesinde yaratır. Kız çocuğu olmaoranının elektrikçilerde fazla olmasının sebebi de maruz kaldıkları elektromanyetik alan olması kanısındayım. Kur’an-ı Kerimde de bununla ilgili bir çok Hadis-i Şerif bulunmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de mealen, “Göklerin ve yerin egemenliği Allah’a aittir. O dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları bahşeder, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut erkek ve kız çocuklarını birlikte verir. Dilediğini de çocuksuz bırakır. Şüphesiz O her şeyi bilir, her şeye gücü yeter.” buyurulur. (Şura, 42/49-50)

 

Ayrıca, bu konu ile ilgili elektrik dağıtım sektöründe çalışan en az 200 kişi üzerinde bir anket çalışmam olacaktır. Sabırsızlıkla bu anketi sizinle paylaşmayı bekliyorum.

Sizlerde bu konu hakkında yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Elektrikçilerin Neden Daha Çok Kız Çoğu Olmaktadır?” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba. Umut bey burada hadisi serif de vermisiniz bir suru. Fakat ayet diye yazdiginiz anlasiliyor. Duzeltin lutfen

    1. Teşekkür ederim Nazım Bey. Gerekli düzeltme yapılmıştır. Ayrıca,konu hakkında da düşüncelerinizi merak ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir