Elektrik

Yüksek Gerilim Hatlarında Bulunan Toplar da Neyin Nesi?

Yüksek gerilim topları

Çoğumuz yüksek gerilim hatlarının üzerinde bulunan bu topları görmüş ve ne için konulduğunu merak etmiştir.

-Acaba bu toplar iletkenlerin bir birine çarpmaması için mi konulmuştur diyeceksiz hayır.

-Yaz ve kış aylarında iletkenlerde meydana gelen sarkma ve gerilmenin önlenmesi amacıyla konulmuştur diyeceksiniz, hayır.

-İletkenlerin üzerinden akan su ve nemin bu toplarda toplanarak güvenli şekilde damlaması sağlanması amacıyla, hayır.

-İletkenin üzerinden geçen voltaj ve akımın düzenlenmesini sağlamak amacıyla konulmuştur, hayır

-Üzerinden geçen akım ve voltajın değerini merkeze bildiriyor, maalesef hayır.

Peki diyeceksiniz bu top ne işe yarıyor? Yukardaki saydığımız bir çok örneği de yapabileceği yerde, sadece yüksek gerilim iletkenlerinin uçak, helikopter gibi hava taşıtlarından görülmesi amacıyla konulmuştur.

 

Son yıllarda artan polis ve ambulans helikopteri gibi hava trafiği ve uçuş sayılarının arması nedeniyle bir emniyet tedbiri olarak konulmuştur. Özellikle, polis ve ambulans helikopterleri gibi alçak uçuş yapan hava taşıtları için faydalı bir uygulamadır. İletkenlerin gündüz bir görülmesi zorken, hava şartlarının kötü olması durumunda ve geceleyin görülmesini daha da zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bu toplar kırmızı ve beyaz renge boyanmış, gündüz ve gece de görülmesi amaçlanmıştır.

Yani bııu topun tek amacı var, hava araçlarına uyarıcı etken ve ikaz olarak kullanılmaktadır.

Yüksek gerilim ikaz küre çeşitleri
Yüksek gerilim ikaz küre çeşitleri

 

Normal şartlarda her 30 metrede bir ikaz küresi kullanılması ICAO’ya göre bir gerekliliktir. Dünya uygulamalarına bakıldığında bu ikaz kürelerinin genel olarak kırmızı, beyaz veya turuncu olduğu gözükmektedir. Ayrıa ülkemizde de kullanımın sık olduğu şekilde, iki renkli ikaz kürelerinin kullanımı da dünyada çok yaygındır.

 

Bu ikaz kürelerinin iki renk kullanılmasının amacı, beyaz renk ile gündüz, turuncu renk ile gece iletim hatlarının görünürlüğünü sağlamaktır. Ancak dünyaya bakıldığında geceleyin yüksek gerilim hatları ve diğer iletim hatlarının işaretlenmesi için, ülkemizde pek yaygın olmamasına rağmen dünyada yaygın olarak LED uyarıcı lambaları kullanılmaktadır. Bu LEDler, geceleyin kürelere göre daha fazla görünürlük sağlamaktadır.

yüksek gerilim ikaz ledleri
Yüksek gerilim ikaz ledleri

Yüksek Gerilim Hatlarında Bulunan Toplar da Neyin Nesi?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir