UncategorizedYaşam

Ceviz Bahçesi Macerası

Ceviz Bakçem

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda yıllardır hayalini kurduğum ceviz bahçesiyle ilgili yaptıklarımı anlatacağım. Yaklaşık 5 sene önce 2012 yılında memleketim Nevşehir’de çalışma hayatıma başladığımda köyüme sık sık gitmeye başlamıştım. Daha sonra cevizle ilgili gelişmeler dikkatimi çekmişti. Öncelikle köyümüzdeki bahçemize 4 farklı cins ceviz fidanı diktim. Aldığım yerdeki satıcının tavsiyesiyle de bir adet badem fidanı dikmiştim. Hevesle her gittiğimde bidonlarla taşıma su ile suluyordum. Ayrıca, babamın küçükken diktiği ceviz bahçenin yazın otların yakılmasıyla gelişememişti. Bu yılların cevizi en az 30 yıllık her sene yanan cevizin etrafını açarak ve budama yaparak canlandırmayı başardım.

Eski Ceviz Ağacı
Eski Ceviz Ağacı
Badem Ağacı
Badem Ağacı

Daha sonra 2013 yılında Ankara’da iş hayatına başlayınca köyden uzaklaşmıştım. Ama hep aklımdaydı ve babama da sürekli ceviz bahçesi yapmak için gazı veriyordum. Sonunda babamda heveslenip Şubat 2017 de 1.5 dönümlük tarlaya 55 adet ceviz ağacı diktik. Ben pek sık gidemesem de babam ve köydeki amcam sulama konusunda yardımcı oluyorlardı. Ayrıca amcamlarla ortak 3 tonluk su tankı almıştık. Amcamların da bizim iki yan tarafta ceviz bahçeleri vardı.

Su Tankı
Su Tankı

i Balıkesirden sipariş vermiştik. Aslında Kaman cevizi almayı düşünüyorduk ama köyümüzün bulunduğu bölge yüksek ve birazda soğuk olduğundan geç açan ceviz türü olan Ferror türü ceviz almıştık. Mayıs 2017 de sulamaya gittiğimizde cevize vitamin amaçlı ilaç almıştık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir